Vláda bude v piatok mimoriadne rokovať o zákone o duálnom vzdelávaní

07.01.2015 Bratislava

Bratislava 7. januára (TASR) – Vláda sa zíde v piatok 9. januára na mimoriadnom zasadaní, aby prerokovala návrh zákona o odbornom vzdelávaní a príprave z dielne rezortu školstva. Sociálni partneri v pondelok (5.1.) na zasadnutí tripartity zákon síce podporili, no na jeho konečnej podobe zhodu nenašli.

Zamestnávatelia považujú právnu úpravu, ktorou sa má na Slovensku zaviesť duálny systém vzdelávania, podľa aktuálneho návrhu za nevykonateľnú. Štát im vraj ukladá množstvo povinností, ale súčasne nevytvára podmienky na vstup do systému. Majú v ňom prevziať minimálne polovicu zodpovednosti a podielu na obsahu vzdelávania.

Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR sa nepáči systém motivácie zamestnávateľov. Navrhovaných 70 eur na žiaka mesačne označil viceprezident RÚZ Jaroslav Holeček za nedostatočných. Ako upozornil, zamestnávatelia budú musieť zaistiť kompletné finančné a hmotné zabezpečenie žiakov vrátane stravovania či materiálnych podmienok pre praktické vyučovanie.

Organizácie žiadajú tiež dopracovať spravovanie systému odborného vzdelávania. "Zákon je v súčasnosti predložený tak, že celá administratívna záťaž je smerovaná na profesijné organizácie, ktoré sú príspevkovými organizáciami a nemajú vytvorené ani finančné, ani kompetenčné prostriedky na to, aby tento zákon realizovali tak, ako bol predložený," domnieva sa viceprezident AZZZ Roman Karlubík.

Sociálni partneri majú ambíciu nájsť zhodu ešte v priebehu januára, aby sa zmeny zaviedli už od nového školského roka. "Všetci si uvedomili, že tento návrh zákona je systémového charakteru, je preto veľkým záujmom dospieť aj k istej motivačnej dohode voči tým, ktorí majú vzdelávanie zabezpečovať," uviedol minister práce Ján Richter (Smer-SD).
 

Vyberte región

mark